سوالات متداول پیرامون کاشت مو

۱۳۹۱/۰۹/۰۸     ۵,۸۴۰

سوالات متداول پیرامون کاشت مو طبیعی و قابل رشد

1- آیا موهايي كه به روشهای طبیعی (MFIT /FUT/FIT) کاشت و پیوند می یابند دائميند و ريزشی همانند موهای قبلی نخواهند داشت ؟
اين موها کاملا دائمي هستند و در آینده تحت هیچ شرایطی نيز ريزش نخواهند داشت. اين موها از پشت سر معروف به ناحیه امن در برابر ریزش برداشته مي شوند. موهاي پشت سر هم بدليل عدم وجود گيرنده هاي هورمون DHT مستعد ريزش نيستند و  در برابر ریزش با الگوی مردانه مقاوم هستند و به هرجايي منتقل شوند اين ویژگی خود را حفظ مي كنند .
سوالات متداول
 

 

2-  آيا در محل كاشت موها اثر زخم سوراخ ها باقي مي ماند؟
خیر ، با پیشرفت روزافزون تکنولوژی کاشت طبیعی مو و ورود ابزارکهای فوق ظریف امروزی تنها شکافی به اندازه بیرون آمدن افشانه های  مو بر روی پوست ایجاد می شود و به هیچ عنوان اثر دیگری از خود باقی نمی گذارد و موهای کاشته شده کاملا با سایر موهای موجود مشابهت داشته و قابل تشخیص نخواهند بود.
 

 

3-  آیا اسکار و یا جای سوراخ هاي برداشت مو در روش MFIT/FIT باقی می ماند؟

 

خیر، همان طور که اشاره شد دستگاه های برداشت کاملا مکانیزه و دقیق است و قطر سوراخ های ایجاد شده تنها کمی بیشتر از قطر فولیکولها ست و از این رو به خوبي و بدون هيچ اثري ترميم مي شوند. و حتی اگر فردی موهای پوشش دهنده بخش برداشت را بسیار کوتاه کند باز هم اسکاری مشاهده نخواهد شد.
 

 

4-  آيا بیمار در حین عمل و یا پس از عمل احساس درد خواهد داشت؟ 

 

خير، اين عمل با روش بيحسي موضعي انجام مي شود و تنها درد بيمار درد تزريق ماده بيحسي در ابتداي عمل مي باشد، در حقيقت ممكن است در بيشتر طول عمل شما درخواب باشيد. پس از عمل نیز با وجود تجویزمسکن، اکثر بیماران نیازی به استفاده از مسکن ندارند. 
 

 

5-  آيا جهت كاشت مو، مي بايست تمام موها كوتاه يا تراشيده شود؟

 

بله، در حقیقت به دلیل خطر عفونت و سهولت در برداشت در همه روشهای کاشت مو باید موها کوتاه شود وتبلیغاتی که در این زمینه در رابطه با عدم نیاز به کوتاه کردن موانجام می شود کاملا غیر علمی وبعضا برای مراجعین گرامی خطرناک می باشد.
 

 

6-  آيا موها یا ريش و سبيل كاشته شده، قابل اصلاح كردن و تراشيدن مي باشد؟

 

بله، موی كاشته شده كاملا طبيعي است ورشد می کند وقابل اصلاح آرايش و تراشيدن مي باشد. این مو دقیقا هماننند قبل به رشد خود ادامه می دهد و چون از ژن خود شما و در واقع متعلق به خود شماست هیچ گونه تحریکی و یا تداخلی با سیستم ایمنی شما نخواهد داشت.
 

 

7-  قسمتی از پوست سر من سوخته است و بر روی آن مو وجود ندارد.آیا امکان کاشت مو بر روی آن می باشد؟

 

بله ، کاشت مو بر روی اسکار سوختگی و یا خراشهای عمیق حاصل از زخم بر روی پوست هم در نواحی مختلف سر و هم در صورت انجام پذیر است. کلینیک آرا نمونه های موفق زیادی را از این گونه کاشت داشته است که  می توانید تعدادی از عکسهای آن را در گالری عکس ببینید. 
Ask your questions
 

 

8- لطفا در کمال صداقت توضیح دهید FIT بهتر است یا FUT ؟

 

در حقیقت به این سوال به طور کلی نمی توان پاسخ داد.زیرا هر بیمار ممکن است کاندید مناسبی برای یک روش باشد و هر پزشک نیز در یکی از این روشها تبحر بیشتری داشته باشد.با این وصف مزایا و معایب هر کدام از روشها در ذیل آمده است. تنها مزیت روش FUT که در FIT وجود ندارد سرعت عمل بالاست و بیشتر در مواردی که بیمار فرصت چندان یا حوصله لازم را ندارد از این روش استفاده می شود. البته ماندن اسکار یا همان جای زخم در پشت سر و عدم امکان برداشت با تعداد بالا نیز از معایب این روش می باشد. در روش FIT زمان کار بسته به تعداد موی لازم از یک تا چهار روز طول می کشد.علت آن هم تفاوت درنوع برداشت است.چون تعدادی گرفت برداشت شده و در مدت کمتر از 2ساعت کاشته می شوند امکان از بین رفتن سلولها در این روش صفر است. لازم به ذکر است که کاشت در FITوFUT هیچ تفاوتی ندارد اما مزیت کاشت در Fit  این است که فاصله بین زمان برداشت تا زمان کاشت کمتر شده و در نتیجه احتمال رسیدن آسیب به فولیکولهای انتقالی به کمترین میزان خود می رسد

 

9- در هر جلسه كاشت مو، حداكثر چند گرافت كاشته مي شود؟

 

درروش FITدر يك روز كاري تا2500 گرفت (معادل 7500 تار مو) کاشته می شود.البته این موضوع به جنس پوست سر ، بانک موی موجود، حوصله بیمار و تبحر پزشک و دستیاران او بستگی دارد. میزان بیشتر کاشت مو در یک روز هر چند با وجود تکنولوژی های امروزی میسر است اما معولا توصیه نمی شود با این وجود در صورت درخواست بیماران می توان این کار را هم انجام داد و تبلیغات برخی مراکز در انحصار این روش تنها رقابتهای تجاری برای جذب مشتری است.
 

 

10- ممكن است كاشت و پیوند مو باعث آسيب به موهای قبلی فرد شود؟

 

بلي، اگردر هنگام سوراخ زدن برای کاشت دقت لازم صورت نگیرد ریشه موهای اطراف آسیب می بیند و باعث ریزش آنها می شود. زدن سوراخ در محل کاشت به دقت و سرعت زیاد وابزار ظریف احتیاج دارد و جهت رویش موهای فرد و چینش مناسب و یکنواخت این موها از شروط اصلی موفقیت این روش است. بنابراین ممکن است در صورتی که فرد انجام دهنده عمل کاشت از توانایی و مهارت لازم برخوردار نباشد واز ابزارهای نامرغوب و قدیمی استفاده کند به این موهای ارزشمند آسیب برساند. این نکته اهمیت توجه به تجربه و دقت فرد جراح را بیش از پیش نشان می دهد.
 

 

11- آيا بعد از عمل پانسمان الزامي است؟

 

در كلينيك آرا ، بر روی منطقه کاشته شده  پانسمانی انجام نمی شود و به جز یک پوشش محافظتی غیر متصل برای حفاظت از آلودگی و گرد و غبار و ورود ذرات آلوده به محیط حساس کاشت چیزی توصیه نمیشود. ذکر این نکته ضروری است که در زمان عمل بایستی با توجه به تازه بودن زخمها نکات و مراقبتهایی را در هفته نخست عمل همچنان رعایت نمود تا نتیجه عمل به بهترین نحو ممکن حاصل شود. روی منطقه برداشت نیز پانسمانی برای چند ساعت انجام می شود که توصیه می شود در طول روند کاشت و ابتدای هر روز بیمار قبل از مراجعه به کلینیک قسمت برداشت در روز قبل خود را با محلولهای توصیه شده توسط پزشک  شستشو داده و بگذارد محل برداشت خشک شده و  آماده مرحله برداشت بعدی شود.
 

 

12- کاشت ابرو به چه صورت انجام می شود؟

 

جهت کاشت ابرو٬ موها از پشت سر ( ترجیحا موهای نازکتر ) برداشت شده ودر ابرو کاشت می شود. باید توجه داشت که تراکم کاشت ابرو هیچگاه مثل ابروی طبیعی نخواهد شد .البته با تکرار عمل کاشت میتوان تراکم کار را بالا برد.موهای کاشته شده خصوصا در ناحیه دم ابرو ( انتهای خارجی ) به خاطر زاویه تند ابروی طبیعی ممکن است از نظر خواب مو مشکل داشته باشد و اصطلاحا سیخ سیخ شود و در این صورت باید ابرو را با پماد ویتامین A+D یا روغن زیتون و یا fish oil ( روغن ماهی ) چرب نموده و جهت داد.درکلینیک آرا با تجربه بالا وابزار بسیار ظربف سعی شده تا تمام ایرادها برطرف گردد.لازم به ذکر است که موی کاشته شده در ناحیه ابرو تا مدتی ( حتی تا 5 سال ) از نظر رشد مانند موی سر است و باید کوتاه شود.
در مجموع بیشترین موارد کاشت ابرو در مورد ابروهایی است که یا آسیب دیده اند ( جای بخیه ) یا سوخته اند و یا در اثر آسیبهائی مثل تاتو کاملا از بین رفته اند و جهت کاشت برای زیبا یی ابرو باید حتما با پزشک مجرب در این زمینه مشورت شود.
در صورتی که علت ریزش ابرو بیماریهائی مثل DLE یا تریکو تایلو مانیا و کم خونی و... باشد باید ابتدا آن بیماریها که در واقع عامل اصلی ریزش هستند، درمان شوند در غیر این صورت کاشت ابرو فایده ای نخواهد داشت .
FAQ about Hair Transplant ARA Beauty Clinic
 

 

13- آیا کاشت مو با لیزر هم امکان پذیر است؟

 

این جمله برای بازاریابی است. لیزر در کاشت مو فقط نقش برش، شکافتن و یا ایجاد سوراخ را بر عهده دارد. لیزر توسط حرارتی که ایجاد می‌کند به بافتهای محل برش آسیب می‌رساند و در محل دهنده و گیرنده خسارات زیادی بر جای می‌گذارد. از جمله مشکلات ایجاد شده توسط لیزر می‌توان به خونرسانی دیرتر و کمتر به گرافت‌های کاشت شده اشاره نمود به این دلیل که در اثر حرارت لیزر مویرگ‌های اطراف شکاف ایجاد شده شدیدا آسیب دیده و خونرسانی به محل کمتر است. همچنین به دلیل حرارت بالا فولیکولهای اطراف محل برش نیز آسیب دیده و یا از بین می‌روند. به همین دلیل پزشکان در جراحی کاشت مو تمایلی به استفاده از لیزر ندارند. لیزر با توان پایین البته بعد از کاشت و به منظور تحریک دوباره فولیکولها برای آغاز مجدد فعالیت عادی و رشد و نمو طبیعی خود مورد تأیید مجامع علمی قرار گرفته و در کلینیک ما نیز به رایگان در اختیار مراجعین محترم قرار داده می شود.
 

 

14- من دچار ریزش مو شده ام بنظر شما بعنوان قدم اول چه اقداماتی انجام دهم ؟ آیا استفاده از شامپوهای ضد ریزش مو را توصیه می کنید؟

 

بعنوان اولین اقدام به یک پزشک مراجعه نمائید تا علت ریزش موی شما را تشخیص دهد . بعنوان مثال اگر علت ریزش موی شما استرس یا کم خونی یا کم بود مواد معدنی یا اختلالات تیروئیدی باشد توقع نداشته باشید که با مصرف شامپوی ضد ریزش مشکل بر طرف شود. پس از برسی توسط پزشک و تشخیص علت آن، اقدامات شروع شود. اقدامات انجام شده بستگی به علت دارد بعنوان مثال اگر کم خونی وجود دارد باید درمان شود. در این مواقع شاید نیاز به یک تیم پزشکی باشد مثلا اگر اختلال تیروئد داشته باشید باید توسط متخصص غدد درون ریز معاینه و درمان شوید و یا اگر اختلال عصبی داشته باشید به یک متخصص روان پزشکی ارجاع داده شوید تا مشکل بصورت کاملا تخصصی حل گردد. اما در صورتی که به یکی از علل دچار عارضه ریزش مو شدید که نیاز به کاشت مو برای درمان آن دارید کلینیک آرا آخرین تکنولوژی روز و مجربترین پزشکان را در اختیار شما قرار خواهد داد. اولین گام تماس با ما و تعیین وقت ملاقات برای مشاوره رایگان است.
 

 

15- آیا اساسا ریزش مو و طاسی سر بیماری محسوب می شود؟

 

اگر علت ریزش مو هورمون DHT یا همان الگوی ریزش مردانه باشد در حقیقت این یک روند طبیعی و ژنتیکی بدن می باشد تا بیماری و آنچه باعث اقـدام جهت درمان آن می شود در حقیقت تمایل افراد به جوانتر شدن و بازیابی زیبایی خودشان است. بعنوان مثال ممکن است فردی دچار طاسی شده باشد ولی تمایلی به کاشت مو یا استفاده از درمانهای داروئی نداشته باشد و فرد دیگری بعلت حساسیت زیاد درباره این موضوع دچار افسردگی – اضطراب – ترس از جامعه و اثرات دیگر روانی گردد که ملزم به انجام درمان گردد. بنابراین اگر کسی این عارضه طبیعی را داشته باشد بیمار به حساب نیامده و تنها به منظور افزایش زیبایی و جوانی خود که البته بسیار هم موثر است مراجعه می کند.
 

 

16- آیا دلایل ریزش مو کاملا مشخص است؟ در صورت امکان علل آنرا ذکر کنید.

 

بخشی از علل ریزش مو بویژه در آقایان در صفحه مربوطه در اینجا  نیز توضیح داده شده که مجددا برخی دلایل را ذکر می کنیم: در حقیقت عدم تناسب بین سرعت ریزش و سرعت رویش موهای سر است و طاسی یا Alopecia نتیجه ریزش مو می باشد که در آن بخشی از سر (یا صورت) دچار بی موئی می شوند این بی موئی می تواند کامل باشد یعنی منطقه طاس شده کاملا فاقد مو باشد و یا اینکه موها بصورت ضعیف و پرز مانند شده باشد.