توصیه ها و نکات مهم پیرامون کاشت مو

۱۳۹۲/۰۴/۱۶     ۶,۴۸۰

 نکات مهم در مورد عمل کاشت مو 

کاشت موی طبیعی یک عمل جراحی سرپایی ساده و در عین حال بسیار دقیق و حساس است که در صورت رعایت نکات علمی و فنی، آگاهی بیمار از مراقبتهای حین کاشت ، اجرای کلیه ملاحظات بهداشتی و پزشکی در مراحل مختلف ، انجام کار توسط متخصص متبحر در این کار و رعایت وجدان و اخلاق پزشکی باعث رضایتمندی  بیمار  از نتیجه می گردد. با توجه به تحقیقات به عمل آمده و علی رقم فراگیر شدن استفاده روز افزون از  روش های نوین کاشت و بازیابی موهای از دست رفته ، متاسفانه تحقیقات نشان میدهد میزان آگاهی عمومی نسبت به پیوند موی طبیعی و نتایج مطلوب آن در میان افکار عمومی جوامع هدف پایین است. لذا از کلیه علاقه مندان در خواست می شود که با دقت کلیه مطالب موجود در سایت را مطالعه نمایند و با  مراجعه حضوری به  کلینیک آرا  ما را در بهتر و بیشتر نشان دادن توانمندیهایمان در جهت بازیابی موها و زیبایی خود یاری نمایید. این نکته بسیار مهم است که آگاهی داشتن از انواع سرویس های قابل ارائه نخستین و مهمترین گام برای ارائه سرویس به شما مراجعین محترم و شناخت بهتر نیازمندی های شماست.

 
* قبل از انجام کا توسط مشاور اطلاع رسانی شده و تمامی سئوالات و ابهامات فرد در رابطه با پیوند مو به درستی پاسخ داده می شود. با این وجود شما در هر زمان از انجام عمل هر نکته یا سوالی را می توانید مطرح نمایید.مانند بسیاری از اقدامات درمانی محدودیت هایی نیز در زمینه پیوند مو وجود دارد آنها را نیز باید مد نظر قرار داد:

* تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو: هر چه این منطقه کوچکتر و محدودتر باشد تعدادموهای قابل برداشت کمتر و طبیعتاً نتیجه ضعیف تر خواهد بود. در برخی موارد و بنا به تشخیص متخصص امکان برداشت از سایر بخشهای دهنده تیز وجود دارد.

* کیفیت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده: هر چه موها ضخیم تر، مشکی تر و مجعد تر باشد پوشانندگی بیشتری در منطقه کاشت ایجاد خواهند نمود. افرادی که طبیعت مو های انها نازک و صاف است ممکن است به میزان بیشتری گرافت احتیاج پیدا کنند.

* وسعت منطقه طاسی، هر چه وسعت منطقه بیشتر باشد قاعدتاً تراکم موهای کاشته شده کاهش می یابد. هر چند داشتن یک بانک مو با ترام و موهای ضخیم و با کیفیت تأثیر مهمی در پوشش ناحیه کاشت دارد اما با این وجود تعداد موها محدود بوده و تراکم کاشت با توجه به آنها تعریف می شود.

 

 نکته: خط رویش در جلوی سر (HairLine) ( حد فاصل بین پیشانی و موی سر معروف به خط رستنگاه مو) از اهمیت ویژه ای در کاشت مو برخوردار است. طراحی این خط یک سری ملاحظاتی دارد که رعایت آن برای حصول نتیجه خوب و طبیعی بسیار مهم است زیرا بیشترین تاثیر را بر روی چهره فرد دارد. تناسب با سایر اجزای صورت و سن فرد مهمترین عامل تعیین کننده طراحی این خط محسوب می شود که جراح به خوبی این شرایط را در نظر گرفته و این کار به بهترین نحو انجام می پذیرد. در تصویر دو نمونه متفاوت از کاشت مو با خط طبیعی رویش و همچنین کاشت با خط غیر طبیعی نشان داده شده است. تفاوتهای موجود در ظرافتها و زیبایی های هر یک از روشها خود گویا بوده و نیازی به توضیح بیشتری ندارد.

 

Hair Line

 

 با استفاده از فولیکولهای دارای تک نخ و همچنین استفاده از خط رویش غیر منظم و تصادفی بیشترین شباهت بین موهای کاشته شده و خط موی طبیعی به وجود خواهد آمد که به هیچ عنوان قابل تشخیص نخواهد بود. خط موی طبیعی از موهای تک نخ و ظریف شروع شده و به موهای ضخیم متصل می شود. این اتصال در عین پیوستگی دارای ظرافت خاصی است و بایستی دارای هیچ نظم یا خط مستقیمی نباشد تا هر چه بیشتر طبیعی جلوه کند. در واقع باید به این نکته توجه کرد که کاشت یک خط موی مناسب علاوه بر تکنیک نیاز به مهارت ، سلیقه و تجربه جراح نیز دارد و کاری  بسیار پیچیده است که عناصر هنری و زیبایی ومهندسی علاوه بر دانش پزشکی در اینجا نقش بازی می کند. کلینیک آرا با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های روز وتجربه زیاد امکان اجرای بهترین گزینه برای بیشینه نمودن رضایت متقاضیان و مراجعین  گرانقدر برای داشتن بهترین خط رویش مو متناسب با چهره ، سن ، بانک مو و سایر شرایط دارد. 

1- روش انتقال تک نخ به محل کاشت ( Follicular Unit Extraction - FUE Harvesting) که با نام  (Follicular Isolation Technique - FIT) نیز شناخته شده است. روشی که بر اساس برداشت دانه دانه و تک تک فولیکولها از ناحیه برداشت و انتقال آنها به ناحیه کاشت شکل گرفته است. این روش بسیتر امن بوده و تاثیر خاصی بر روی ظاهر ناحیه برداشت نخواهد داشت.

 

2- روش امن یا SAFE که در واقع همان روش FIT است که با ابزار برداشت و کاشت ظریف و دقیقتری انجام می شود. این روش هم اکنون با به وجود آمدن روشهای مدرن و جدیدتری همچون MFIT و DFIT  جایگاه خود را در میان روشهای مدرن روز در کلینیکهای امروزی اروپا و امریکا به کلی از دست داده است. اما به دلیل کیفیت بهتر این روش نسبت به FIT  و به دلیل قیمت پایینترش  نسبت به تکنولوژیهای مدرنتر از آن همچنان در برخی مراکز خصوصا در کشورهای در حال توسعه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

3- روش   انتقال بسیار ظریف و دقیق Micro Follicular Isolation Techniqu که به نام MicroFIT و یا MFIT نیز معروف است که یکی از آخرین تکنولوژی مکانیزه با ابزارهای بسیار ظریف و دقیق است که در واقع همان روش FIT  مدرن است که با ظرافت و دقت فوق العاده در سطح دقت میکرو پیاده سازی می کند. تولید ابزارهای با دقت در سطح میکرو انقلابی در دقت است که موفقیت عمل کاشت مو را بیشتر از آنکه به جراح واگذار کند به دقت مکانیزم برداشت وابسته کرده و خطاهای احتمالی و انسانی فرد جراح را تا حد ممکن میکاهد. نتیجه کاشت با تکنولوژی MFIT یک رویش کاملا طبیعی و مطابق با رویشگاه های پوستی به همراه ظاهر فوق العاده است که کاملا تطبیق پذیر با پوست سر پذیرنده بوده و خطاهای احتمالی ناشی از خستگی یا بی دقتی فرد جراح در آنها به خوبی کنترل شده و ضمانت اجرای موفق و یکدست موها خیلی بیشتر از قبل خواهد بود.

 

4- روش DFIT : توجه به این نکته بسیار مهم است که تکنولوژی های  زیبایی و خصوصا کاشت مو به دلیل بالا رفتن سطح انتظارات جامعه هدف از کیفیت به دست آمده مدام در حال پیشرفت بوده و تغییرات در این حوزه با سرعت بالایی ادامه دارد. با تثبیت و ماندگاری روشهای کلاسیک کاشت ،تکنولوزی های جدید امروزی حالا دقت و سرعت اجرا را هدف قرار داده اند تا با بالا بردن همزمان سرعت و دقت اجرا به شکل همزمان بیشترین رضایتمندی  و نتایج فوق العاده را از یک سو و صرفه جویی در زمان اجرا را از سویی دیگر به شما هدیه کنند. روش DFIT آخرین روش ارائه شده در سال 2013 است. 

 

5-  روش برداشت نواری یا   (Follicular Unit  Transplant – FUT)   در مورد بیمارانی که زمان چندانی نداشته باشند و وقت برای آنها مهم باشد و یا بانک موی آنها برای عمل برداشت نواری مناسبتر باشد از برداشت نواری از پشت سر و بعد بخش بندی و برش این نوار به واحدهای تک گانی فولیکول مو و جایگزینی آن در ناحیه کاشت استفاده می شود.

 

6- روش ترکیبی  یا ( Combined Methods ) ازترکیب روش های 2 و 4 حاصل می شود و در برخی موارد در صورت کافی نبودن موهای بخش بانک از موهای سایر قسمتها بدن برای انتقال به ناحیه کاشت استفاده می شود

 

 اشاره به این نکته بسیار مهم است که کلیه روشهای فوق کاملا علمی و منطبق بر روشهایی هستند که اثربخشی کامل آنها در مجامع علمی به اثبات رسیده است و به تائید FDA آمریکا و وزارت بهداشت و درمان کشور نیز رسیده است. در اجرای کلیه عملیاتها از ابزارهای کاملا جدید و اختصاصی کلینیک آرا استفاده می شود که منطبق بر آخرین استانداردهای مورد تایید در اروپا و امریکا می باشد و بر اساس سفارش کلینیک تولید و در اختیار این مرکز قرار میگیرد. از ویژگی های این کلینیک می توان به بهره مندی از دانش روزآمد دنیا و ابزارهای اختصاصی؛ سرعت و توانایی قابل ملاحظه متخصصین و پرسنل حرفه ای و کار آشنا اشاره کرد. استفاده از کلیه توانمدی های روزآمد  این مرکز را قادر ساخته است که عملهای بسیار بزرگ در موارد طاسی وسیع سر را که به آنها Megasession گفته می شود در زمان حداکثر 3 روز و به شکل کاملا طبیعی انجام دهد. کاشت موی طبیعی تنها با یک بی حسی موضعی ساده انجام پذیر بوده وبیمار بدون احساس درد و در تمامی طول عمل کاملا هوشیار می باشد و بلافاصله پس از انجام عمل بیمار مرخص شده و میتواند به زندگی روزمره خود ادامه دهد.


 نکته: با توجه به روند تبلیغات برخی مراکز در ادعاهای تبلیغاتی به نرخ کاشت بالای تار مو تنها در یک روز اشاره می کنند و آن را یک مزیت می شمارند. باید گفت که با وجود تکنولوژی امروزی بالا بردن تعداد زیاد افشانه های کاشته شده در یک روز کاملا امکان پذیر است اما از آنجا که پوست سر یک موجود زنده است و این یک عمل است که تغییراتی را در پوست سر و فولیکولها به وجود می آورد توصیه  می شود تا با دادن فرصت در زمان کاشت به پوست سر زمان را برای تطبیق فولیکولها و پوست سر با شرایط جدیدشان به شکلی آرام و تدریجی فراهم کنیم. این یک توصیه مهم است که تجربه به ما نشان داده اما با این حال در صورت وجود تقاضا برای انجام عمل تنها در یک روز این کار نیز قابل انجام است.

 

 ملاحضات مهم  قبل از عمل: 

_  فرد متقاضی باید در گام نخست با داشتن آگاهی لازم از نیازهای لازم و مطالعه لازم سرویسهایی که به ایشان قابل ارائه است را شناخته و بهترین روش برای بیشینه نتیجه را تعیین نماید. این نکته در برخی از مراجعین همواره مشاهده می شود که علی رقم امکان ارائه خدمات متنوع به این عزیزان ، به دلیل عدم وجود آگاهی کافی ایشان از خدمات قابل ارائه توسط کلینیک آرا ، خود را از بازیابی موها و فرایندهای زیبایی محروم می سازند. مطالعه کلیه مطالب این سایت به شکل مناسبی سطح دانش شما را در این زمینه ارتقا می دهد . اما به دلیل این که مطالب این سایت به شکل کلی و شامل کلیه انواع مراجعین است از متقاضیان عزیز صمیمانه دعوت می نماییم که با حضور در محل کلینیک آرا استفاده از مشاوره و معاینه رایگان این کلینیک بهترین شرایط برای بازیابی زیبایی های خود را انتخاب نمایند.

 

 معاینه ابتدایی متقاضی در محل کلینیک آرا و مشاوره دقیق با پزشک معالج از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سوالاتی همچون تاریخچه ریزش موی ارثی در اقوام فرد، سابقه استفاده از دارو برای درمان، بررسی اختلالات هورمونی بیماریهای زمینه ای ( به خصوص در خانم ها) در جلسه مشاوره نخستین مورد ارزیابی قرار می گیرد.  سوابق بیماری های خاص و احیانا حساسیتهای خاص و یا هر عامل موثری بررسی می شود تا بهترین روش و تراکم برای اجرای عمل کاشت به شما ارائه شود. در موارد بیماریهای خاص لازم است يک برگه مبني بر بلامانع بودن انجام عمل جراحي کاشت موي طبيعي با توجه به نوع بيماري و دارويي که براي آن مصرف مي‌شود از سوي پزشک معالج‌تان به کلينيک کاشت مو ارايه دهيد.

 

*  مراجعین عزیز همچنین با مشاهده نمونه های انجام شده در محل و استفاده از راهنمایی های دوستانی که قبل از ایشان موفق به انجام این عمل شده اند و دیدن نتایج به دست آمده توسط ایشان  با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس لازم ضمن به دست اوردن آگاهی فراوان ، خود را برای انجام عمل در صورت وجود شرایط آماده کنند.

 

در صورت وجود شرایط لازم جهت پیوند مو آزمایش خون جهت بررسی فاکتورهای انعقادی و بیماری های ویروسی خطرناک و واگیردار درخواست می گردد. جواب این آزمایش توسط پزشک متخصص کاشت مو بررسی گردیده و در صورت نرمال بودن انجام عمل بلامانع می باشد. داشتن این آزمایش و انجام به موقع آن بسیار مهم است و در صورت انجام آزمایش در تاریخ بیش از یک ماه از زمان مراجعه کلیه ازمایشها بایستی دوباره انجام شوند تا صحت آنها تأیید شود.

 

 نکته مهم: در صورت داشتن هر گونه بیماری اعم از بیماری قلبی عروقی مانند فشار خون، بیماریهای انعقادی خون، دیابت، مشکلات هورمونی ، حساسیتها به داروهای خاص و سابقه جراحی حتما پزشک خود را مطلع سازید

 

در صورت مصرف داروهای ضد انعقاد نظیر آسپیرین، وارفارین و ... پزشک معالج خود و همچنین پزشک متخصص کاشت را در جریان قرار دهید. داروی آسپرین بهتر است 10 روز قبل از عمل (با مشورت پزشک) قطع گردد. همچنین کلیه مکملهای درمانی و قرصهایی که متقاضیان مصرف می کنند یک هفته قبل از عمل با مشورت با پزشک معالج انها متوقف شود. در صورت استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل(Rogen) بهتر است از دو هفته قبل از کاشت قطع شود. سایر محلولها و تونیکهای تقویتی نیز بایستی تا یک هفته قبل از عمل حذف شوند و بعد از عمل با مشاوره پزشک دوباره از سر گرفته شده و یا تعدیل شوند.  از یک هفته قبل از کاشت از مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات جداً خودداری فرمایید. روز قبل از تاریخ عمل حتما با کلینیک تماس حاصل فرمایید  تا آخرین هماهنگی ها قبل از انجام عمل با ما صورت گیرد. از مصرف خودسرانه هر نوع دارویی جدا پرهیز کنید. 

 

براي بالا بردن هر چه بیشتر کیفیت کاشت 10 روز قبل (و بعد از) پيوند از مصرف مشروبات الكلي، داروهاي مسكن و ضددرد مثل قرص آسپيرين، بروفن، ايندومتاسين (استامينوفن اشكالي ندارد)، قرص ويتامين E،Omega3 ، داروهاي ضدانعقاد خون مثل وارفارين و هپارين، سير خوراکي و سيگار خودداري شود.

 

در روز عمل لازم است قبل از مراجعه سر خود را با شامپو به طور کامل چند بار بشوييد.

بهتر است وعده غذاي قبل از پيوند مو مختصر و سبک  ولي مقوي بوده و از نوشيدن مايعات زياد و چاي، قبل از کاشت مو خودداري کنيد.

قبل از انجام كار تمامي زيورآلات (انگشتر، گردنبند، النگو، گوشواره و...) و ساعت خود را دربياوريد.

به‌دليل اثر داروهاي بي‌حسي عمل و کاهش نسبی هوشیاری، رانندگي بلافاصله پس از کاشت مو به صلاح بيمار نيست

به وقت تعیین شده دقت نمایید و حتما سر ساعت معین در کلینیک حضور به هم رسانیده و حتما  لباس جلوباز بپوشید.

به منظور افزایش حداکثری بازده کاشت مو از کشیدن سیگار تا سه ماه بعد از عمل خودداری کنید.

 

 مراقبتها و توصیه های مهم  بعد از انجام عمل:

1- توجه داشته باشید که ریزش ساقه های مو تا دو ماه بعد از عمل امری عادی بوده و دلیل بر از دست دادن ریشه مو نمی باشد.

2- در چند شب اول هنگام استراحت دو بالشت نرم طوری زیر سرتان قرار دهید که به حالت نیمه خوابیده باشید.

3- برای یک هفته از انجام کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشار آوردن شدید دارد و همچنین از حرکات سریع و سرفه هاس شدید خودداری فرموده و بهتر است دراین دوران از خم شدن زیاد در حالت ایستاده پرهیز کنید.

4- مصرف منظم و بر اساس ساعت آنتی بیوتیک به مدت 4-3 روز بعد از عمل را ادامه دهید اما در این مدت از مصرف کپسول و یا قرص آهن خودداری نمایید. همچنین سایر داروهای تجویز شده بعد از عمل را تا مدت زمان قید شده مصرف نمایید.
5- ترجیحا در سه روز اول بعد از عمل استراحت بیشتری داشته باشید.  
6- سر را به صورت روزانه  با شامپوی تجویز شده به صورت کاملا ملایم و بدون دستکاری محل کاشت مو شستشو دهید. طریقه صحیح شستشوی سر توسط پزشک معالج به شما آموزش داده خواهدشد. کبره هایی که در محل کاشت مو وجود دارند، با شستشوی ملایم روزانه خود به خود افتاده و لذا از کندن آنها جدا خودداری نمایید. این کبرها باید بدون دخالت مستقیم و به صورت طبیعی شروع به ریزش کنند.

7-  در صورتی که قبلا از کلاه گیس (از هر نوع آن) استفاده می کرده اید ، تا دو روز پس از شستشوی سر (یک هفته پس از پایان کاشت  مو)  از آن استفاده نکنید.

8- در انتهای هر روز که کاشت مو انجام داده اید از کمپرس سرد برای ناحیه پیشانی و دور چشم استفاده کنید.

9- داشتن خارش، بیحسی و مورمور شدن در منطقه برداشت مو خفیف ، زودگذر و طبیعی است.

10- نقاط چرکی کوچک در محل کاشت  برای ماه های اول اهمیتی نداشته پدیده ای طبیعی است که با شستشوی روزانه برطرف می گردند. تنها توصیه در مورد آنها پرهیز از دستکاری و ادامه کامل دوزهای آنتی بیوتیک است.

11- درد  و یا بی حسی موضعی در ناحیه کاشت و برداشت مو اغلب زودگذر و خفیف است.

12- بعد از گذشت سه الی پنج ماه مو و پوست سر بعد از تطبیق با شرایط جدیدشان به حالت طبیعی خود در می آید.
13- فرد می تواند انجام ورزشهای سبک را از هفته دوم و ورزشهای سنگین را  یک ماه بعد از عمل کاشت آغاز کند.

14- توصیه می شود روابط زناشویی از شروع تا چهار روز بعد از انجام کار نداشته باشید.

15-از ضربه زدن به سر و ناحیه کاشت شده و یا تکانهای شدید سر و پوشیدن لباسهای جلو بسته و کشیده شدن آن بر روی سر هنگام پوشیدن یا درآوردن لباس در یک هفته اول پرهیز کنید.
16- رعایت عدم استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی در یک هفته اول بسیار توصیه می شود و میتواند بازیابی موهای تازه کاشته شده را تسریع کند.

17- در روز مشخص شده جهت شستشوی سر ، شامپوی تجویز شده را همراه بیاورید  و ترجیحا از لباس جلو باز استفاده نمایید.

18- انجام لیزر به شکل دوره مرتب به بازیابی موها کمک شایانی می کند. لذا با تعیین وقت برای زمانهای لیزر سر (که سرویسی کاملا رایگان و در جهت کمک به مراجعین گرانقدر است )با یکی از منشی های محترم کلینیک هماهنگ نموده وحتماً در زمانهای مقرر برای انجام لیزر درمانی در محل کلینیک حاضر شوید.